A napszúrás tünetei, megelőzése és kezelése
Napszúrásról akkor beszélünk, ha a közvetlen napsugárzás hatására a fej túlmelegszik. A jellegzetes tüneteket az agyhártyák izgalmi állapota, steril gyulladása okozza, amely során a koponyaűri nyomás fokozódik az agyi duzzanat és vizenyő miatt. Az esetek túlnyomó részében a napszúrás enyhe és viszonylag hamar múló panaszokat okoz.
A napszúrás tünetei
Enyhébb esetben az alábbi tünetek jelenhetnek meg:
- szédülés,
- fejfájás,
- émelygés,
- hányinger, hányás,
- rossz közérzet,
- gyengeség,
- szomjúság érzet.
Súlyosabb esetben a testhőmérséklet megemelkedése, ájulás, eszméletvesztés is előfordulhat. Gyakoribb kisgyermekek és idősek körében, de veszélyeztetettek a szabadtéri munkát végzők, vagy a napon sportolók. A túlzott folyadék és só vesztés is hozzájárul a napszúrás tüneteinek kialakulásához.
Csecsemők esetén a tünetek a következők lehetnek:
- éles, visító sírás,
- hányás,
- az étel elutasítása,
- kivörösödés,
- nyugtalanság,
- láz,
- súlyosabb esetben eszméletvesztés.
A napszúrás kezelése
Fontos a hűvös, közvetlen fénytől védett szobában történő ágynyugalom.
Sok folyadékot kell fogyasztani és szükséges az elvesztett ásványi sók pótlása, például patikában kapható rehidráló por, granulátum (ezek egy része vényköteles), vagy izotóniás italok formájában.
Ilyenkor csap- vagy ásványvíz formájában történjen a folyadékpótlás, kerülni kell az alkohol és koffein tartalmú italok fogyasztását, mivel ez utóbbiak fokozzák a szervezet dehidratáltságát. Szükség esetén gondoskodni kell a fejfájás csillapításáról, illetve a hideg vizes borogatás is előnyös hatású lehet.
Enyhébb esetben néhány napos pihenés után a tünetek maguktól elmúlnak. Ha a panaszok rövid időn belül nem javulnak, vagy éppen romlanak, akkor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.
A napszúrás megelőzése
Fokozottan kell figyelni a kisgyerekre és az idősekre. Nem szabad fedetlen fővel tartósan a tűző napon tartózkodni és kerüljük a napozást 11 és 15 óra között. Viseljünk világos (lehetőleg fehér) kalapot, illetve adjunk nyári sapkát a gyerekekre. A hajas fejbőr vagy a fejfedő bevizezése szintén előnyös lehet. Mindenki figyeljen a folyadékpótlásra, gyerekeket rendszeresen kínáljunk hűs vízzel.
Csecsemőt sohasem szabad napoztatni, velük mindig árnyékos helyen tartózkodjunk. Gyermekekre fokozottan ügyeljünk strandon, pancsolás közben és autóút során, hogy ne érje őket a tűző nap.
Kísérjük figyelemmel az esetleges hőségriasztást, amelyet az országos tiszti főorvos rendelhet el az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) előrejelzése alapján. Az OMSZ vészjelzési rendszere, megyei bontásban a met.hu weboldalon érhető el.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban